وقتی زندگی یک صد دلیل برای گریستن به شما نشان می دهد، به زندگی نشان دهید که یک هزار دلیل برای لبخند زدن وجود دارد!

bamse
بامزی قوی ترین خرس دنیا

بامزی قوی ترین خرس دنیا

گیــزمو ۱۸ مرداد ۱۳۸۶ نوشته شده در اخبار انیمیشن 3196

Bamseتمام کسانی که تقریباً 22 یا 23 سالگی را رد کرده اند و یا آنهایی که در طی دهه 60 (شمسی نه میلادی!) دوران کودکی و نوجوانی را پای تلویزیون دو کاناله آن زمان گذرانده اند و کلی از برنامه های آن دوران خاطره دارند، با کارتون جذابی به نام “بامزی، قوی ترین خرس دنیا” آشنا هستند. در این بخش تصمیم گرفتیم به این مجموعه خاطره انگیز و همچنین کمیک استریپ های بامزی که در کشور ما ناشناخته هستند بپردازیم.
بامزی ملقب به قوی ترین و مهربان ترین خرس دنیا، نام مجموعه کارتونی سوئدی است که توسط “رونه آندرسون” خلق شد. این مجموعه فوق العاده محبوب اولین بار در سال 1966 در قالب چند انیمیشن کوتاه تلویزیونی و همچنین یک کمیک استریپ روزنامه ای نصف صفحه ای روز های یکشنبه به مخاطبان عرضه شد.
در کل در سال 1966 چندین انیمیشن سیاه و سفید برای تلویزیون سوئد ساخته شد. در اوایل دهه 70 میلادی چندین انیمیشن کوتاه دیگر برای تلویزیون ساخته شد که همگی رنگی بودند. این انیمیشن های کوتاه همان هایی بودند که از صدا و سیمای ما پخش شدند.
این انیمیشن ها از بودجه نازلی برخوردار بودند و بازیگری سوئدی به نام “الوف تانبرگ” هم راوی داستان بود و هم صداپیشه تمام کاراکترها! این مجموعه هم اکنون از محبوبیت بسیاری در کشور سوئد برخوردار است و تم موسیقی آن نیز برای اکثر مردم کشور آشنا است.


نام بامزی از کلمه اسکاندیناوی به معنای خرس و یا عروسک خرسی عظیم الجثه گرفته شده است (البته بر خلاف این معنی، بامزی از جثه کوچک و نسبتاً نحیفی برخوردار بود.) بامزی قهوه ای رنگ بود و با خوردن (یا دوپینگ کردن!) عسلیLittle Hop مخصوص معروف به عسل تندر یا عسل غرش قوی شدن را در ذره ذره وجودش احساس می کرد (البته بعد از خوردن عسل یک فیگور هم می آمد.) این عسل ویژه رامادربزرگ بامزی تهیه می کرد و هر کسی به جز او آن را می خورد دچار یک دل درد سه روزه می شد. بهترین دوستان بامزی عبارت بودند از:
یک خرگوشی به نام Little Hop. این خرگوش سفید بسیار سریع و اما ترسو بود و به نظر می رسید که مرتب خود را در موقعیت های محیرالعقول قرار می داد تا بامزی بیاید و نجاتش بدهد.

قطعاً یکی از محبوب ترین و به یاد ماندنی ترین کاراکتر های مجموعه، لاک پشتی همیشه خواب آلود، نابغه و مخترع به نام شلمان Shellman بود که همیشه طبق برنامه دلخواهش زندگی می کرد و هیچ فردی نمی توانست او را از رعایت برنامه اش منصرف کند.
برنامه ریزی دقیق و اعتماد به نفس شلمان زبانزد خاص و عام بود و در حالی که امروزه “آنتونی رابینز” و تمام نمونه های ایرانی و خارجی اش دائماً شعار تقویت برنامه ریزی و اعتماد به نفس می دهند، شلمان سال های پیش خدای این حرف ها بود!
یکی از جذاب ترین صحنه هایی که از شلمان به یاد می آورم شطرنج بازی کردن او با خودش بود! او خواب خود را هرگز و به هیچ دلیلی کنسل نمی کرد البته تحقیقات اینترنتی نگارنده نشان می دهد که او سه بار در کمیک استریپ های بامزی زنگ خوابش را نادیده گرفته است:
1- هنگام کشف تخم اژدها
2- تولد بچه های بامزی!
3- افسردگی شدید
زیرا به اشتباه فکر می کرد موجب مرگ بچه های بامزی شده است.

Shellmanشلمان وسیله نقلیه ای ساخته بود که عقب آن به جای لاستیک پاهایی مثل پاهای آدم داشت. این پاها قادر بودند احساس کنند چه زمانی باید حرکت کنند و چه زمانی بایستند. این وسیله طوری طراحی شده بود که شلمان بتواند به بالشت سفید رنگش روی ماشین تکیه کند و هر وقت لازم باشد روی همان وسیله نقلیه بخوابد. بامزی و دوستانش به ارزش های خاصی اعتقاد داشتند. آنها قویاً با نژاد پرستی، زورگویی و خشونت مخالف بودند. بامزی آن قدر مهربان بود که دشمن شماره یک او یعنی آقا گرگه گاهی به دوست او تبدیل می شد ولی باز هم به شیطنت روی می آورد. در سال 1973 داستان های بامزی در قالب یک مجله کمیک استریپ به چاپ رسید. این مجله اهداف آموزشی داشت به طوری که بعضی ها آن را معلم نسلی از سوئدی ها می دانند. کاراکترهای محبوب مجموعه گاهی اوغات در این مجله اطلاعاتی را درباره حیوانات، فرهنگ های خارجی، عالم هستی و اشیاء مختلف به خوانندگان کم سن و سال خود می دادند. در داستان های کمیک استریپی بامزی در یک مجله یک شخصیت کاملاً منفی به نام Croesus وجود داشت که نمونه یک آدم سرمایه دار منفور به شمار می رفت و فقط به پول فکر می کرد در طی دهه 70 و اوایل دهه 80 میلادی نوعی گرایش به سمت فرهنگ چینی و حتی ویتنامی در داستان ها به چشم می خورد و به همین دلیل بسیاری آنها را تبلیغی برای کمونیسم می دانستند، اما با بچه دار شدن بامزی در سال 1982 تغییری در جهت داستان ها به وجود آمد و آنها بیشتر حول و حوش مسائل خانوادگی می چرخیدند.

رونه اندرسون که تا آن زمان هم طراح و هم نویسنده مجله کمیک استریپ بامزی بود بازنشسته شد اما حتی پس از آن هم گهگاهی به نوشتن داستان های مخلوق خود ادامه داد. سال گذشته و پس از 40 سال از پیدایش بامزی “الا اندرسون” پسر “رونه اندرسون” اعلام کرد که یک فیلم انیمیشن بلند بر اساس بامزی ساخته خواهد شد و در آن با اتکا به یک بودجه چهار میلیون دلاری از انیمیشن بهتر، صدا پیشگان کامل و حرفه ای بهره خواهد گرفت. احتمالاً این فیلم در سال 2008 عرضه می شود.

حالا بهتر است دوباره بر گردیم سراغ کارتون بامزی و یکی از یادماندنی ترین سکانس های آن را با هم مرور کنیم:
حتما اون قسمت که بامزی با دشمنش مسابقه اسب سواری می داد یادتونه؟!
بامزی سوار خر بود و رفیقش سوار اسب، این دو در مسابقه ای به غایت هیجان انگیز شرکت کردند. هیجان مسابقه به اندازه ای بود که تهیه کنندگان سریال تصمیم گرفتند این قسمت را دو یا سه تکه کنند، و تلویزیون ایران هم آن موقع چند هفته طول کشید تا این قسمت را به خورد این ملت داد. (وای که چه زجری می کشیدیم تا قسمت بعدی!)
بامزی در اواخر مسابقه به آقا خره یک قوطی عسل می دهد و خره با قدرت تمام می رسه یه اسبه و همزمان با هم از روی خط پایان رد می شوند، برنده مسابقه مجهول می مونه و بعد از بازبینی فیلم معلوم میشه آقا خره در لحظه رد شدن از روی خط پایان زبونشو در آورده و بنا بر این زبون آقا خره زودتر از رقیب به خط پایان رسیده بود و بامزی برنده می شود. البته سکانس نفس گیری بود. نظیر این صحنه ها را فقط در فیلمی مثل بن هور می شود دید.
نوشته: مهدی ترابی مهربانی

Bamse Music Downloadدانلود موسیقی بامزی

Buy Bamse DVDخرید آنلاین DVD بامزی (دو زبانه و کیفیت عالی)

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
12345 (در انتظار رأی)

مجموعه قدرتمند آندروید 2014مجموعه نرم افزاری اندروید، گلچینی منحصربفرد از جدیدترین نرم افزارهای کاربردی و جذاب ترین بازی های HD در ژانرهای مختلف در قالب 6 عدد دی وی دی 9 گیگابایتی بوده که بر روی گوشی ها و تبلت های اندرویدی قابل نصب است. این مجموعه بی نظیر دارای اتوران اختصاصی شامل عکسی با کیفیت از محیط برنامه ها و راهنمای کامل مراحل نصب برای تمامی App ها می باشد.این محصول دستیاری حرفه ای در زمینه مدیریت و استفاده بهینه از گوشی و تبلت شما بوده و سرگرمی های زیبای سه بعدی و مهیج آن اوقات خوشی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

- بیش از 1000 نرم افزار در 39 گروه همراه با دیتای آفلاین
- بیش از 500 بازی با کیفیت HD به همراه دیتای آفلاین
- نرم افزارهای مسیریابی و نقشه شهرهای ایران به صورت آفلاین
- شامل آنتی ویروس های Kaspersky، Avira، Avast، Norton و...
- iQuran به همراه قرائت کامل سوره های قرآن توسط 8 قاری
- برترین واژه نامه های فارسی، انگلیسی و ... به صورت آفلاین

یکی از ویژگی های منحصربه فرد این مجموعه، امکان دسترسی به نسخه جدید نرم افزارها و بازی ها می باشد، با کد VIP موجود در داخل بسته می توانید به نسخه جدید App های مورد نیاز توسط اتوران آنلاین دسترسی پیدا کنید.

این مجموعه شامل 6 عدد DVD ناین به صورت پک اورجینال شرکت پرند ارائه می گردد.

برچسب‌ها

جدیدترین پوسترها