آرزو دارم روزی این حقیقت به واقعیت مبدل شود که همه‌ی انسان‌ها برابرند. «مارتین لوتر‌کینگ»

ratatouille
راتاتویی : انیمیشن جدید دیزنی و پیکسار

راتاتویی : انیمیشن جدید دیزنی و پیکسار

گیــزمو ۱۲ فروردین ۱۳۸۶ نوشته شده در تریلر انیمیشن 1054

راتاتویلRatatouille (در تلفظ راتاتویی) (Ratatouille) مثل یک غذای خوشمزه دلچسب است! سر آشپزهای استودیوی پیکسار – که حالا در رستوران بزرگ کمپانی والت دیزنی به طبخ انیمیشن مشغولند و به نوعی تبدیل به زیر مجموعه آن شدند – می دانند برای فصل تابستان بچه ها و خانواده های آنان تدارک چه نوع خوراک سینمایی را ببینند. آنها با استفاده از بهترین لوازم، خوراکی را روانه پرده سینما ها کردند که طبع و ذائقه هر نوع تماشاگری را پاسخگو خواهد بود. البته این دیدگاهی است که راجر ابرت منتقد معروف نشریه روایتی ابراز می کند و این انیمیشن کامپیوتری جدید و مشترک پیکسار و دیزنی را با یک غذای مقوی و خوشمزه مقایسه می کند، تا یک شوخی هم با حال و هوا و فضای فیلم که درباره غذا پختن و خوردن است داشته باشد.
اما گذشته از این شوخی بامزه، آنچه که او می گوید خلاف واقع هم نیست. «راتاتویل» تمام آن چیزهایی را که یک انیمیشن کامپیوتری تماشایی نیازمند است، در خودش دارد: قصه جذاب، کاراکترهای با نمک و دوست داشتنی، رنگ و صحنه پردازیهای تماشایی، کمدی اسلپ استک و شوخی های کلامی با مزه، به جمع این ها البته یک تصویرپردازی خوب را هم اضافه کنید. جمع این عوامل در کنار هم باعث خلق فیلمی گرم و تماشایی شده که البته ذوق و شوق آدم ها را به خوردن یک وعده غذای گرم بیشتر ترغیب می کند.

«راتاتویل» برای جمع خانواده ساخته شده و مخاطبین آن هم بچه ها و هم آن کودک درون بزرگترها هستند.

در اینجا هم براد برد (Brad Bird) کارگردان و فیلمنامه نویس فیلم، همان راهی را دنبال کرده که در شگفت انگیزان (The Incredibles) دو سال قبل جواب آن را گرفته بود. آن فیلم هم به جز فروش و موفقیت اقتصادی بالای خود، تحسین منتقدین را برانگیخت و در مراسم اسکار مورد تقدیر قرار گرفت.

حالا راتاتویل هم همان راه را می رود. برد در کمدی خانوادگی و دوستانه خود دنیایی خیالی و پر انرژی را خلق کرده  که به شدت واقعی به نظر می رسد. مگر می شود یک موش حرف بزند، عاشق غذاهای خوب باشد و بدتر از همه، بخواهد سرآشپز یکی از بزرگترین رستوران های شهر پاریس شود؟! اگر این موضوع را به دست انیماتور های متخصص پیکسار و دیزنی بسپارید، آنها خیلی خوب می دانند چه کنند تا شما در مقام تماشاچی، دنیای خیالی ساخته شده توسط آنها را به عنوان یک دنیای واقعی و کاملاً قابل لمس باور و قبول کنید. علت موفقیت بین المللی «راتاتویل» هم در همین نکته است. فیلمی که در هجده روز اول نمایش خود در آمریکا 143 میلیون دلار فروش داشته، در سطح بین المللی هم موفقیت خوبی کسب کرده است.این در حالی است که تهیه کنندگان فیلم ترجیح داده اند، فیلم را با فاصله زمانی یک هفته ای در نقاط مختلف جهان اکران کنند.
براد برد بعد از «شگفت انگیزان» و موفقیت عظیم آن، سال گذشته «ماشین ها» را اکران کرد که نتوانست موفقیت مالیBrad Bird و اقتصادی اثر قبلی را تکرار کند. اما هشتمین همکاری مشترک انیمیشنی پیکسار و دیزنی، در بهترین حالت خود قرار دارد و تاییدی بر این نکته است که شهرت بردبه عنوان یکی از بهترین و خلاق ترین انیماتور های معاصر جهان بی دلیل نبوده است.
کمی پس از شروع فیلم، او ناگهان خودش را از آنها دور می‌بیند و گم می‌شود. رمی (با صدای پاتن اوسوالت کمدین) فردی تحصیلکرده و با فرهنگ است که آگاهانه- و به شکلی دیوانه‌وار- می‌‌خواهد شاهکارهای خودش را خلق کند.

از این نظر، او در نقطه مقابل برادرش امیلی خوش‌نیت و مهربان و جانجو پدرش قرار دارد. این دو در آشغال‌ها به دنبال غذا هستند و احساسات و نیات انسانی رمی را کاملاً‌ درک نمی‌کنند. قصه فیلم بعد از یک معرفی کامل و کوتاه، رمی را وارد جریان اصلی فیلم می‌کند. او که عشق سرآشپز شدن دارد، با آشپزی آشنا می‌شود که کارش را درست بلد نیست. این دو با هم قرار می‌گذارند که رمی در کار آشپزی به مرد کمک کند و در عوض، از غذاهای خوب رستوران بخورد.
صحنه‌های آشپزخانه فیلم بهترین صحنه‌‌های آن هستند. یقیناً‌ تماشاگران فیلم پس از دیدن آن، دیدگاه دیگری درباره آشپزخانه‌های خود پیدا خواهند کرد! ‌رمی با کارهایی که انجام می‌دهد، به تماشاگران یادآوری می‌کند که برای دستیابی به خواسته‌ها و آرزوها باید سخت تلاش کرد و از مشکلات نترسید و عقب‌نشینی نکرد.

این پیام فیلم – که به شکلی غیرمستقیم ارائه می‌شود – به ویژه برای تماشاگران کودک و نوجوانی است که هنوز وارد زندگی اجتماعی نشده و واقعیت‌های زندگی روزمره را درک و کشف نکرده‌اند. در حقیقت کارگردانی دقیق برادبرد باعث خلق کاراکتری حیوانی می‌شود که اصلاً‌ می‌تواند یک موجود انسانی باشد.
در پس حرکات موش‌‌گونه رمی، تماشاگران انسانی را تجربه می‌کنند که در یک موقعیت خاصی گیر افتاده و برای رهایی از آن، باید به عقل و خرد خویش تکیه کند. طبیعی است که در یک فیلم انیمیشن،‌ یک کاراکتر حیوانی جواب بهتری می‌دهد تا یک شخصیت انسانی (هر چند که «اینکردیبل‌ها» با آن موجودات انسانی که داشت، به نوعی خلاف این دیدگاه را ثابت کرد.)
 
 

جیمز برار دینلی دیگر منتقد سرشناس نیز، برادبرد را یکی از معدود فیلمسازان معاصر دنیای انیمیشن معرفی می‌کند که خیلی خوب با معنی و مفهوم «فیلم خانوادگی» آشناست. فیلم‌های او نشان می‌دهد که می‌تواند در یک زمان تمام تماشاگران را (در هر سن و سال و هر موقعیتی که باشند) سرگرم و راضی کند. حتی این بار هم که او توجهش را معطوف به آشپزخانه‌ای در یک رستوران پاریسی می‌کند، باز هم جادوی وی کارش را انجام می‌دهد.
شاید چنین سوژه عجیب و غریبی برای یک فیلم پرهزینه کارتونی کمی تعجب‌برانگیز به نظر برسد، برعکس پنگوئن‌ها که- به تصدیق موقعیت مالی فیلمهایشان در گیشه نمایش- موجوداتی سینمایی معرفی شده‌اند، موش‌ها معمولاً‌ در یک انیمیشن جواب خوب و مثبتی نمی‌دهند (البته تام و جری را مستثنی کنید!) از این نظر انتخاب برادبرد کمی غیرمتعارف و شجاعانه است.

کار جالبی که او در این فیلم کرده، این است که در کنار خلق یک موش با نمک، تلاش نداشته تا او را کاملاً‌ در هیئت یک انسان به نمایش بگذارد. علی‌رغم این که رمی حرف می‌زند (و چقدر هم قشنگ)اما باز او یک موش است که طبق قانون نانوشته محصولات کارتونی، می‌تواند زبان باز کند، منتقدین سینمایی «راتاتویل» را فیلمی اسکاری می‌دانند و عقیده دارند رقابت اصلی برای دریافت اسکار بهترین انیمیشن سال بین این فیلم و «شرک3 » خواهد بود.

فیلم «راتاتویل»  29 ژوئن تابستان امسال اکران شده است
این فیلم رتبه G را در ایالات متحده کسب کرده است، G به این معنی است که فیلم برای همه سنین مجاز می باشد و همگان مجازند در هر مقطع و شرایط سنی به تماشای فیلم بنشینند.
 

منبع: ورایتی ترجمه: کیکاوس زیاری

Bamse Music Downloadدانلود قسمت هایی از انیمیشن راتاتویی

Buy Bamse DVDخرید آنلاین CD / DVD راتاتویی

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
12345 (در انتظار رأی)

مجموعه قدرتمند آندروید 2014مجموعه نرم افزاری اندروید، گلچینی منحصربفرد از جدیدترین نرم افزارهای کاربردی و جذاب ترین بازی های HD در ژانرهای مختلف در قالب 6 عدد دی وی دی 9 گیگابایتی بوده که بر روی گوشی ها و تبلت های اندرویدی قابل نصب است. این مجموعه بی نظیر دارای اتوران اختصاصی شامل عکسی با کیفیت از محیط برنامه ها و راهنمای کامل مراحل نصب برای تمامی App ها می باشد.این محصول دستیاری حرفه ای در زمینه مدیریت و استفاده بهینه از گوشی و تبلت شما بوده و سرگرمی های زیبای سه بعدی و مهیج آن اوقات خوشی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

- بیش از 1000 نرم افزار در 39 گروه همراه با دیتای آفلاین
- بیش از 500 بازی با کیفیت HD به همراه دیتای آفلاین
- نرم افزارهای مسیریابی و نقشه شهرهای ایران به صورت آفلاین
- شامل آنتی ویروس های Kaspersky، Avira، Avast، Norton و...
- iQuran به همراه قرائت کامل سوره های قرآن توسط 8 قاری
- برترین واژه نامه های فارسی، انگلیسی و ... به صورت آفلاین

یکی از ویژگی های منحصربه فرد این مجموعه، امکان دسترسی به نسخه جدید نرم افزارها و بازی ها می باشد، با کد VIP موجود در داخل بسته می توانید به نسخه جدید App های مورد نیاز توسط اتوران آنلاین دسترسی پیدا کنید.

این مجموعه شامل 6 عدد DVD ناین به صورت پک اورجینال شرکت پرند ارائه می گردد.

برچسب‌ها

جدیدترین پوسترها